UA-168229012-1Hakkımızda


Kürasyonlar

bomontiada ALT
Walk Around the Corner 
Pop Around the Corner
29’59’’
Görünür Görünmezler
Hisler ve Hafızalar: Bomonti
Corner Pro

Festival

2018
2016
2015

Üretimler

Yapım
Uluslararası Dolaşım

İşbirlikleri

Kültür için Alan Buluşmaları
Amarre
İşbirlikleri İnşa Etmek
Koreografik Mentörlük Programı 

Basın

İletişim


Newsletter


︎ ︎ ︎TR / ENG

®️A Corner in the World, 2020
about about

HABERLERKültür Buluşmaları 2021: 
Kültür Alanında Etki Kavramı Üzerine
27-28 Kasım 2021
Beykoz Kundura’nın yeni sahnesi Kundura Sahne ev sahipliğinde
Kültür için Alan YouTube kanalından canlı yayınlaKültür için Alan’ın Kültür Buluşmaları 2021, ‘kültür alanında etki kavramı üzerine’ kavramsal çerçevesi ile Beykoz Kundura’nın yeni sahnesi Kundura Sahne ev sahipliğinde gerçekleşiyor.


Bu yıl 4.sü gerçekleştirdiğimiz Kültür Buluşmaları, Kültür için Alan proje ortaklarının, program kapsamında yıl boyunca yürüttüğü çalışmaları görünür kılarken kültür pratiklerine dair güncel konuları sanatçılar, akademisyenler, araştırmacılar, kültür yöneticileri ve halkın katılımıyla tartıştıkları 3 günlük bir buluşma olarak tasarlandı.

Pandemi ve ardından gelen sosyal, ekonomik ve politik krizler, var olan kültür pratiklerini yeniden gözden geçirmek için eşsiz bir fırsat sunarken, kültür ve sanat aktörleri de kültürel etkinliklerin bireylerin ve toplulukların  hayatlarına nasıl etki ettiğini, bu etkiyi nasıl ve neden sürdürülebilir hale getirmek gerektiğini yeniden ele alıyorlar.

Türkiye'nin son dönemdeki kültürel dinamikleri, büyük ölçüde çeşitli kaynaklardan sağlanan proje bazlı hibe ve fonlarla destekleniyor. Bu görece dinamizm içinde kültür ve sanat savunucuları, aktörleri ve araştırmacıları, sanatın toplum hayatındaki temel konumunu koruyabilmek ve topluma faydasını görünür kılabilmek için nasıl yeniden organize olması gerektiği üzerine kafa yoruyorlar. Bugün, kültür ve sanatın gerçek değerini topluma tutarlı bir şekilde açıklamak kolay değil zira bu etkiler oldukça karmaşık ve geniş kapsamlı. Yine de bir taşın suda küçük halkalar oluşturması gibi, her kültür sanat projesinin de bir etki alanı var. Bu halkalar kıyıya doğru ilerleyip geri gelirken birbirleriyle kesiştiğinde zayıflar. Ancak, halkalar birbirine uyum sağlayabilirse, enerjileri de birbirlerine eklenip çoğalabilir. Aynı şekilde, kültür ve sanatın farklı alanlarındaki ve kurumlarındaki aktörlerin bakış açılarını ortak ve işbirlikçi bir geleceğe uyarlama becerileri de toplam eylem ve etki alanlarını artırabilir. Kültür Buluşmaları’nın bu yılki odak noktası, bunun nasıl mümkün olduğu sorusu.

Bir Türkiye-Avrupa projesi olan Kültür için Alan, 2017 yılından bu yana kültür ve sanat alanında perspektifleriyle değişim yaratan yeni aktörleri destekliyor ve Türkiye çapında kültür pratikleri ve politikaları üzerine bir  tartışma platformu sunuyor. Proje, görsel sanatlar ve gösteri sanatları alanlarındaki kültürel projelerin gerçekleştirilmesi için alan ve kaynak sağlamanın yanı sıra İzmir, Gaziantep, Diyarbakır ve çevrelerindeki illerden yerel kültür kurumları ve profesyonellerine yönelik tartışma, eğitim ve gelişim olanakları sunuyor. Goethe Enstitüsü, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi Türkiye tarafından başlatılan Kültür için Alan,  Anadolu Kültür ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ortaklığıyla yürütülüyor.

Tüm oturumlar Kültür için Alan YouTube kanalından canlı yayında izlenebilir.


Karşılaşmalar
Perspektif İstanbul
31 Ekim 2021 13.00
Bağdat Caddesi Apple StoreToday at Apple ve ATÖLYE, 22 Ekim - 5 Aralık 2021 tarihleri arasında Türkiye’de ilk kez sanatçıların ve yaratıcı bir topluluğun katılımıyla Perspektif İstanbul başlıklı bir program gerçekleştiriyor.  A Corner in the World olarak bu program kapsamında seçilen 14 yaratıcı topluluktan biri olmaktan mutluyuz!

Bu projeye özel olarak Walk Around the Corner konseptimizden uyarlayarak tasarladığımız "Karşılaşmalar" yürüyüşümüzde Bağdat Caddesi Apple Store etrafındaki sokakları performanslar aracılığı ile keşfedeceğiz.

Konsept ve Tasarım: A Corner in the World
Tasarım ve Koreografi: Ekin Tunçeli
Yaratıcı Dansçılar: Ekin Tunçeli, Berkcan Ceylan, Rüçhan Eylül Ercan

Bomovu’ya prova mekan desteği için teşekkürler.

#todayatapple #perspektifistanbul #acornerintheworld
Kültür Buluşmaları: Kültür ve Sanatın Ekolojisi
Çevrimiçi Buluşmalar
27-29 Kasım, 4-6 Aralık , 11-13 Aralık
Kültür için Alan Programı kapsamında her yıl düzenlediğimiz Kültür Buluşmaları,  27 Kasım’da başlıyor! Kültür ve Sanatın Ekolojisi temasıyla düzenlenecek ve üç seriden oluşan oturumlarda İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır’dan katılımcılar ve profesyoneller kültür ve sanat alanının değişen iklimine odaklanıyor. Program aynı zamanda açık oturumlarla da geniş bir izleyiciye ulaşmayı hedefliyor.

Kamuya açık programlara kayıt yaptırmak için bu linke tıklayabilirsiniz.
Program burada.︎A Corner In The World sunar / 26.07.2020

SOHBETLER
Dünyadan sanatçılarla 21 röportaj

A Corner in the World, dünyanın farklı köşelerinden sanatçı ve sanat emekçileri ile pandemi dönemindeki kişisel süreçleri, işleri ve gelecek perspektifleri hakkında konuştuğu Sohbetler adlı röportaj serisini sunar.

Sohbetler, dünyanın farklı noktalarındaki insanların çeşitli durumlarına, bakış açılarına ve süreçlerine tanıklık etmeyi hedefliyor. Her sohbet eş-direktörümüz Fatih Gençkal’ın her bir sanatçıyla haftalarca ya da bazen aylarca süren mektuplaşması -bu durumda e-mailleşmesi- yoluyla gerçekleşti. Her sohbet aynı soruyla başlayıp kendi yolunda ilerledi.

Sohbetler serisini bu haftadan başlayarak her pazar günü  conversations.acornerintheworld.com adresinden paylaşacağız.

Sohbetler, İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu tarafından desteklenmektedir.


                                    

︎ A Corner In The World sunar / 12.06.2020

Onur Karaoğlu'nun pandemi döneminde ürettiği ALTYAZILARI YÜKSEK SESLE OKU video-diyalog serisinin şimdilik sonuna geldik. A Corner in the World olarak 13 günlük bir maratonla her gün bir bölümünü yayınladık. Henüz izlemediyseniz ya da eksik kalan bölümleriniz varsa projenin youtube kanalından tüm bölümlere ulaşabilirsiniz.

Serinin devamını heyecanla bekliyoruz!


︎ ︎ Live: Covid-19 Döneminde Gösteri Sanatları ve Dijitalleşme / 02.06.2020
2 Haziran Salı 21.00 İstanbul Fringe Festival Facebook sayfası
Moderatör: Zeynep Uğur
Konuşmacılar: Fatih Gençkal, Mark Levitas︎ Project'06 - Performans Sanatı Üzerine Konuşmalar / 20.05.2020
20 Mayıs Çarşamba 14.00 Istanbul Bilgi Üniversitesi RGB Live
Moderatör: Serhan Ada
Konuşmacılar: Iraz Yöntem, Simge Burhanoğlu, Burcu Yılmaz, Zeynep Uğur, Azra İşmen ve Şule Ateş︎ #SalondanYayın: Korona Döneminde Tiyatro ve Seyircisi / 19.05.2020
19 Mayıs Salı 21.00 Şehir Tiyatroları YouTube kanalı
Moderatör: Emre Koyuncuoğlu
Konuşmacılar: Fatih Gençkal, Ayşe Draz, Zeynep Uzun︎ Daire Online: Karantina, a Neighbourhood in Izmir  / 19.05.2020
19 Mayıs Salı 16.00 K2 Güncel Sanat Merkezi YouTube kanalı
Moderatör: Şafak Ersözlü
Konuşmacılar: Tomislav Brajnovic, Ayçe Su Duran, Cansu Pelin İşbilen, Fatih Gençkal, Sarp Keskiner, Serenay Oğuz︎31 Mayıs 2020’de Kundura Sahne’de gerçekleştirilmesi planlanan A Corner in the World 29’59’’ Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler uyarınca İPTAL EDİLMİŞTİR.
 ︎Ekin Tunçeli’nin ‘bir şey’ adlı eserinin 20 Nisan 2020’de Romanya’daki Transit FesZt’te gerçekleştirilmesi planlanan gösterimi Covid-19 salgını kapsamındaki kısıtlamalardan dolayı İPTAL EDİLMİŞTİR.