UA-168229012-1Hakkımızda


Kürasyonlar

bomontiada ALT
Walk Around the Corner 
Pop Around the Corner
29’59’’
Görünür Görünmezler
Hisler ve Hafızalar: Bomonti
Corner Pro

Festival

2018
2016
2015

Üretimler

Yapım
Uluslararası Dolaşım

İşbirlikleri

Kültür için Alan Buluşmaları
Amarre
İşbirlikleri İnşa Etmek
Koreografik Mentörlük Programı 

Basın

İletişim


Newsletter


︎ ︎ ︎TR / ENG

®️A Corner in the World, 2020
about about

A CORNER IN THE WORLD
HAKKIMIZDA

A Corner in the World güncel gösteri sanatları ve ilişkili alanlarda küratöryel pratikler yürüten bağımsız bir kolektif. Farklı disiplinlerin, arka planların ve kültürlerin işbirliğine ve etkileşimine inanarak çeşitli formlardaki yaratımların önünü açmayı, sanatçıların, şehirlerin ve toplumların kültürel ve sanatsal gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımız çeşitli mekanlarda, farklı aktörlerin katılımıyla yeni disiplinlerarası pratiklere odaklanıyor ve sanatsal üretimin yerelleşme imkanlarını, konvansiyonel mekanlar ve standart seyirci algılarının ötesindeki olasılıkları araştırıyor. Uluslararası alandaki çalışmalarımız, coğrafi yakınlığımıza rağmen buluşma platformlarımızın kısıtlı olduğu Türkiye ve yakın coğrafyası arasında daha fazla işbirliği ve hareketliliği teşvik etmeye odaklanıyor.


NELER YAPIYORUZ?

Deneyim:

Güncel gösteri sanatları ve diğer güncel yaratıcı alanların kesişiminde festivaller, çeşitli mekan ve etkinlikler için kürasyonlar, atölyeler, eğitimler ve farklı kurumlarla işbirliği içinde özel buluşmalar gibi deneyimler tasarlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızda çeşitliliği, kapsayıcılığı ve daha az görünür olanın görünürlüğünü teşvik etmeyi önemsiyoruz.

Üretim:

Güncel gösteri sanatları ve ilgili alanlardaki üretimleri ve bağımsız sanatçıların yaratıcı süreçlerini çeşitli üretim ve ortak yapım programları aracılığıyla destekliyoruz. 

Danışmanlık ve Sanatçı Temsilciliği:

Türkiye’de üreten sanatçıların uluslararası alandaki görünürlüğünü destekliyoruz ve sanatçıları uluslararası alanda temsil ediyoruz. EKİP

       
Burcu Yılmaz 

Performans sanatları alanında çalışan küratör, kültür yöneticisi, sanatçı ve A Corner in the World eş-direktörü. Türkiye ve Fransa’da kültürel miras ve sanat yönetimi ve performans sanatları eğitimi aldı. Anadolu Kültür (Türkiye), Friche Laiterie (Fransa), Global Heritage Fund (A.B.D)’da ve danışman olarak Avrupa Komisyonu Creative Europe Programı gibi farklı ulusal ve uluslararası kurumlarda çalıştı. Dansçı ve oyuncu olarak Villa Theatre (Fransa) ve Altenburg Devlet Tiyatro’sunun (Almanya) projelerinde yer aldı. Yaratıcı dans, doğaçlama ve soundpainting’i kullanarak çocuklar dahil olmak üzere farklı gruplar için eğitimler ve performanslar tasarlıyor. 

Fatih Gençkal

Performans ve güncel gösteri sanatları alanında çalışan sanatçı ve küratör, A Corner in the World ve Studio 4 Istanbul’un kurucu genel sanat yönetmeni. Siyaset Bilimi, Oyunculuk ve Çağdaş Dans eğitiminin ardından oyuncu, dansçı, yönetmen, eğitmen, yönetici ve küratör olarak ulusal ve uluslararası alanda çalıştı. Çalışmaları Theater Freiburg, TheaterFormen (Almanya), Julidans (Hollanda), PS122 (ABD), garajistanbul ve İstanbul Tiyatro Festivali başta olmak üzere pek çok festival ve mekanda sergilendi. Yeni Tiyatro Dergisi Beklan Algan Ödülü adayı (2014), Direklerarası Seyircileri Yeni Mekan Yöneticisi (2015) ödülü ve Yeni Tiyatro Dergisi Türkçe’ye Katkı (2018) ödülü sahibi.


fotoğraflar: Murat Dürüm